Bu dersimiz biraz uzun olacak…Flash içinde yönetim paneline giriş yapmak için çeşitli şekillerde şifreli giriş sayfası yapılabilir.isterseniz şifrenizi swf dosyanızda saklayabilirsiniz Bu örnekte olduğu gibi ama bu güvenilir olmadığından biz bu dersimizde daha güvenilir(çok ta abartmayalım-profesyonellerin elinden kurtulabilir) yöntemlerden birini–> php kullanarak yapacağız.Bu yöntemde kullanıcı girişi,hata sayfası,yönetim paneli(bilgi göndermek için) ve web sayfası(gelen bilgiyi görmek ) için 1 tane SWF dosyamız olacak.Yani bu saydıklarımın hepsi tek bir SWF içinde 4 ayrı frame’de olacak.
Bu SWF içinde1.frame’de kullanıcı giriş sayfası-(Kullanıcı Adı ve şifre girmek için)
2.frame’de şifre yanlış ise uyarı-(kullanıcı adı veya şifre hatalı ise 2.frame’e gelir)
3.frame’de yönetim paneli -(kullanıcı adı ve şifre doğru ise 3.frame’e gelir)
4.frame’de web sayfamız olacak.(Bilgi buraya gelecek)
Bu dosyada Actionscript 3.0 kodları kullanacağız.
Şifremizin doğru ya da yanlış olduğunu PHP içinde kontrol edeceğimiz için bir tane PHP dosyamız olacak.Yani şifremiz SWF içinde değil PHP’de saklı olacak(Güvenlik için)Şifremiz yanlış ise bize uyarı verecek(2.frame’de) doğru ise (3.Frame’e)Yönetim paneline gidecek.
Yönetim panelinden gönderilen veriyi hafızasında tutması ve istediğimiz zaman bize vermesi için bir adet XML dosyası gerekli.Ben XML kullandım.Siz veriyi tutması için veri tabanı kullanabilirsiniz ancak bu kodlarla değil.
Flash ile XML’den veri okuyabiliriz ancak XML içine veri yazdıramayız.Dolayısıyla XML içine veri yazmak için bir tane daha PHP dosyası bize aracı olacak.Yani toplamda :
*1 tane SWF
*1 tane XML
*2 tane PHP olacak .
İlk SWF 4 Frame’den oluşacak.


Şimdi 1. Frame’nin kodlarını yazalım.

Şimdi 2.Frame’nin kodlarını yazalım.

Şimdi 3.Frame Kodlarını yazalım.

Şimdi 4.Frame kodlarını yazalım.

,

Şimdi 1.Frame’den girilen şifreyi kontrol etmesi için kontrol.php dosyasının kodlarını yazalım:

Şimdi yönetim panelinden girilen veriyi XML dosyasına yazdıracak PHP kodlarımızı yazalım:

Son olarak XML dosyasına veri yazacağız sanmayın çün ki bunu veri.php ile yazdırdık.Bu kodların çalışabilmesi için Localhost içinde çalıştırmanız gerekli.Çün ki php kullandık.(php server side -sunucu taraflı çalışan bir dil olduğu için kendi bilgisayarınızda localhost yoksa çalışmayacaktır.)Kendi bilgisayarınıza wamp kurarsanız localhost sahibi olursunuz ve çalıştırabilirsiniz.En son görünen hali aşağıda ki gibi olmalı:

Aslında yukarıda ki örnek te güvenlik açısından eksik oldu.Çün ki sayfa üzerinde sağ tıklayıp oynat/çal diyen birisi diğer frame’lere şifre bilmeden girebilir.Onun için sayfa içinde sağ tıklanması sonucu çıkan seçenekleri değiştirmeliyiz.Yani 1.frame’ye burada ki dersten faydalanarak kodlar girip sağ tıklanınca gözüken seçenekleri gizleyebiliriz.Bu şekilde diğer frame’lere şifre bilmeden girmesini engelleriz.

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. merhaba ben adobe cs6 kullanarak as3.0 ile php ve mysql kullanarak bir giriş paneli yaptım. Fla dosyasından açtığımda sorunsuz çalışan panel .swf ile kesinlikle çalışmamakta nedeni ne olabilir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close