Bir önceki dersimizde sizlere Actionscript 3.0 yön tuşları ile nesneyi hareket ettirmeyi anlatmıştım .Fakat o dersimizde ara yönlere gidemiyorduk.Yani üst ve sağ tuşlarını beraber kullanamadığımız için Kuzeydoğu yönünde ilerleyemiyorduk.Bu dersimizde ara yönlere de gidelim istedim ve bu mini makalemi hazırladım.İsterseniz bir MovieClip oluşturun ve ismini top_mc koyarak başlayalım.Bir açıklama beklemeyin ,aşağıda ki kodları 1.Frame’e yazacaksınız.

Önizleme:

This movie requires Flash Player 9

Yazar Hakkında

10 Comments

 1. Yürüyen bir animasyon için uygulamak istiyorum. Fakat bu kodla birlikte benim yaptığım animasyon tuşa her bastığımda hareket etmekte. Basılı tuttuğum süre içinde hareket etmesini tuştan elimi çektiğimde de animasyonun durmasını istiyorum. Nasıl yapabilirim?

 2. Burada ki örnekte de tuşa basılınca top gidiyor ve tuştan elimizi çekince top duruyor zaten.Demek istediğinizi biraz daha açabilir misiniz?

 3. HitTest Olayını Yapar msınız ? Yani Top Dısarıya Çıkmıyacak Yada Duvarlara Çarpıtıgı Zaman Uyarı Verecek Bunu Anlatarak Yapar mısınız ?

  • topun örnek adını top_mc yap cizginin örnek adınıda cizgi veya duvar her neyse onu yap
   oyunun bitiğini belirtmek içinde dinamik metin koy onun adınada yazi_txt koy hepsi bu kadar

   if (top_mc.hitTestObject(duvar))
   {
   yazi_txt.text = “Oyun Bitti.”
   }

 4. peki ben bu top bir yere çarptığında durmasını istiyorum veya başka bir kareye yönlendirmek istiyorum

 5. Bi kere sağa basınca başka bi tuşa basana kadar sağa gitmesini istiyom o nasıl olacak ???

 6. merhaba. ben yaptıgınız uygulamayla ılgılı bır odevım var. fakat cok ugrasmama ragmen yapamıyorum. bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

 7. peki sağ tuşa bastığımızda topun sürekli sağa gitmesini tuşu bıraktıktan sonra bile ve duvara değince sekmesini nasıl yapabiliriz aynı şekilde aşağı yukarı ve solada ?

 8. ekrana tıklayınca top yükselecek elimizi fareden çekince tekrar eski yerine gelecek nasıl yapabilirim acaba?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close