Adobe firmasının çıkarmış olduğu bu hepsi bir arada paketler ile mobil, video, baskı ve çevrimiçi ortamlar, tablet ya da HD ekranlar ve daha fazla ortam,aygıt ve platformlar için uygulamalar geliştirebilirsiniz. Şimdi bu pakette bulunan yazılımlar ile neler yapılabileceğine bakalım:
Photoshop-Adobe’nin bu yazılımını hemen hemen bilmeyen yok gibidir.Bir çok alanda kullanılabilir.Genellikle grafikerler,fotoğrafçılar ve web dünyasında ki arayüz geliştiriciler sıkça kullanırlar.Dünya çapında alternatif programları çoğu zaman karşımıza çıksa da; henüz rakibi yok diyebiliriz.Resimlere bazı efektler(gölge,parlaklık) katabiliriz,resimleri birleştirip yada ayırıp bir çok görsel zenginlik katabiliriz.
Mesela:Fotoğrafçılar,resimlerinde ışık ayarlarını ya da renk ayarlarını yapabilir,vesikalık resimlerinde göz ve saç renklerini değiştirebilir ,istenmeyen bir sivilceyi tek bir hareketle yok edebilirler.Arayüz geliştiriciler web uygulamalarında ki anasayfaların ve alt sayfaların tasarımlarını,butonları ve diğer sayfa içinde ki nesneleri bu program yardımı ile tasarlayabilirler.Grafikerler ise broşür ve afiş tasarımları gibi uygulamaları bu program vasıtasıyla rahatlıkla tasarlayabilirler.

 

Flash-Bunun için anlatacak kelime bulamıyorum.Ama kısaca bahsetmek gerekirse;interaktif web sitelerinden , dinamik sunumlara ,çizimlere,flash oyunlara, animasyon ve kısa videolara,masaüstü uygulamalara,bannerlara,slaytlara kadar pek çok hareketli grafik işlemi yapabileceğiniz vektörel tabanlı bir programdır.Yapamayacağı bir iş hemen hemen yok gibidir.Facebook uygulamaları,Facebook oyunları,kamera sistemleri yazılımları,uydudan araç takip sistemleri,eğitim yazılımları,testler,quizler,ziyaretçi defterleri,anketler vs…
Kullandığı dil ActionScript dilidir.Ayrıca bir çok dille etkileşim sağlayabilirsiniz.XML,ASP,PHP,JSON,AMF,HTML,CSS,JSCRİPT…Tek eksiği veritabanı ile direkt olarak bir bağlantı kuramamasıdır.Bunun için bazı serverside dillerden(PHP,ASP..) yardım almak zorundadır.Ama bu program tam öğrenildiği zaman kolunuzda kalın bir altın bilezik var demektir.Düşünün işte HTML5+jquery+CSS=FLASH(Bence).Ayrıca Adobe’nin bir çok programı ile etkileşimde bulunabilir.
Son zamanlar da Flash içerikli web sayfaları Google tarafından Seo’dan dolayı negatif puan aldıklarından HTML5 Flash yerine geçmiştir. Çünkü Google, Flash içeriklerini tam olarak okuyamıyor ya da güvenlik açısından pek güvenemiyor. Ayrıca Flash içerikler, akıllı telefonların şarjlarını daha hızlı bitiriyor.
 

Illustrator-Illustrator programını kullanarak resimlerimizi vektörel hale dönüştürebilir ve daha büyük boyutlarda kullanabileceğimiz vektörel resimler elde edebiliriz.Bu program çok yönlü çizim araçlarına,daha doğal fırçalara sahiptir.Ayrıca Adobe’nin diğer yazılımları ile entegrasyon halindedir.

 
 


After Effects-Daha çok görsel efektler ile uğraşanlar için gerekli bir yazılımdır.Film ve yayın Endüstrilerinde çalışanlar veya mobil uygulamalara içerik hazırlayanlar için grafikler ve efektler
hazırlayabileceğiniz bir program.Bu Program ile videolarınıza çeşitli efektler uygulayabileceğiniz gibi Adobe Flash programında kullanmak içinde çeşitli efektler hazırlayabilirsiniz.Daha doğrusu adobe’nin diğer programları ile de entegrasyon halindedir.

 

Freehand-Vektörel çizimlerin yapıldığı, illustrasyon ve çok sayfalı grafik tasarım programı bir yazılımdır.Vektörel çizim kelimesi makale boyunca çokça geçtiği için açıklama gereği duydum:Kısacası çizimler büyütüldüğünde pikselleşme olmuyorsa bu vektörel çizimdir.Çünkü program bu çizimlerin arasını matematiksel olarak hesaplar ve doldurur.Dolayısıyla vektörel olarak çizilmiş bir resmi ya da çizimi ne kadar çekip uzatırsanız uzatın herhangi bir pikselleşme ile karşılaşmazsınız.. Dreamweaver ve Flash ile uyumludur. Adobe firması, Freehand’in yeni sürümlerini çıkarmak yerine hepsini Adobe Illustrator programında toplamıştır.


Fireworks-
Animasyonlar hazırlamaya imkân veren gelişmiş bir grafik programıdır.
Fireworks, Photoshop gibi gelişmiş özellikler içermez, onun gibi müstakil ve karmaşık resimler hazırlamakta güçlük çekebilirsiniz; ama web tasarımı konusunda birçok seçenek sunar. Açılır pop-up menüler, animasyonlar, güçlü efektler (bu efektleri daha sonradan yükleyebileceğiniz değişik destek programlarıyla çoğaltabilirsiniz) ve bunun gibi bir çok imkânlarla estetik web sayfaları hazırlayabilirsiniz. Fireworks programının artı bir özelliği de Macromedya’nın tüm programlarıyla uyum içinde çalışmasıdır. Ayrıca, Photoshop dosyalarını desteklediği gibi Adobe’nin Illustrator, After Effect gibi grafik programlarının dosyalarını da ithal etmeye izin verir.

Neler yapabilirsiniz? Açıkçası, bir web sayfasını tamamen grafik tabanlı hazırlayabileceğiniz gibi, tek başına küçük bannerlar, hareketli resimler de yapabilirsiniz. Aslında Fireworks programı, Photoshop ile Image Ready programının kısmen birleştirilmiş halidir dersek herhalde yanılmış olmayız. Ama ekstra özellikleri olduğu gibi mutlaka Photoshop kullanmak isteyeceğiniz negatif yönleri de vardır.
Bunun yanı sıra Fireworks programıyla hazırlanmış siteleri Dreamweaver programı tam destekler. Grafik linklerini değiştirebileceğiniz gibi yeni şeyler de eklemeniz böylece mümkün hale gelir. Ayrıca Fireworks’ta hazırladığınız grafikleri Flash’ta da çok güzel bir şekilde kullanabilirsiniz. Photoshop ile hazırlanmış PSD dosyalarını layer’ları bozulmadan Fireworks’te açıp düzenlemeler yapabilirsiniz. Üstelik Fireworks ile hazırladığınız bir bir web sitesi taslağını PSD olarak kaydederek yine Photoshop içinde layer’lar şeklinde düzenlemeniz mümkündür.
Kısaca; Fireworks, her açıdan son sürümünde eklenen gelişmiş özellikleri ile bir web tasarımcısına ihtiyacı olan her şeyi sunuyor diyebiliriz.Not:Alıntıdır.


Dreamweaver-Bir web tasarım editörüdür.İster kod ile ister sürükleyip bırakarak basit web sayfaları inşa edebilirsiniz.Desteklediği bir çok dil ve bu dillerin ipuçları ile sizlere web tasarımda büyük destek sağlayacaktır.HTML veya CSS kodları bilmeseniz dahi bazı araçları ile sürükleyip bırakarak basit siteler tasarlayabilirsiniz. Ayrıca zamandan da kazandıracaktır.Ancak yazılımcıların tembelleşmesini sağlar diyebilirim.Bu programı çok çok iyi bilseniz dahi harika siteler ortaya çıkarabilmeniz için iyi derecede web programlama dillerini bilmeniz gerekir.Fazla sevinmeyin derim.Kod bilmeden webmaster olunmaz kardeşim.Bazı uyduruk programlar ortalıkta fink atıyor.Sloganları ise kod bilmeden site yapmak…Buna sadece gülünür…


Acrobat-Bu yazılım PDF ile daha kolay, daha hızlı ve daha iyi iletişim kurmanızı sağlar. İçerikleri düzenleyerek ve yeniden kullanarak, incelemeleri hızlandırarak ve hızlıca doldurulabilir PDF formaları oluşturabilir.
 
 
 
 
 
 

Flash Builder-Flash Builder (eski adıyla Flex), daha az sürede ve kolay bir şekilde Flash tabanlı internet ve masaüstü uygulamaları yapabilmek için tasarlanmış bir geliştirme ortamıdır.Flex, geliştiricilerin web ve masaüstü uygulamalarını kısa zamanda hazırlayıp revize edebilmelerini sağlayan, açık kaynak kodlu, işletim sistemi bağımsız bir derleyici ve framework’tür. Temeli Flash’a dayanır. Adobe tarafından, Flash’ın sunduğu zenginlikleri iş uygulamalarına da sunmak için hazırlanmış kilit bir yazılımdır. Javascript ve HTML’in alternatifidir. Bu iki teknolojinin aksine, Flex ile hazırlanmış arayüzler tüm tarayıcılarda aynı şekilde çalışır ve sunucuya onlarca dosya değil yalnızca bir tane SWF dosyası atılır.Flex uygulamaları, Adobe Flash Builder kullanılarak ya da Adobe’den ücretsiz olarak kullanılabilen Flex derleyicisi kullanılarak yazılabilir.

InDesign-Adobe grafik uygulamalarıyla uyumlu çalışan, güçlü bir sayfa tasarımı ve masaüstü yayıncılık üretim aracıdır. InDesign’ı kullanarak yüksek hacimli renkli baskılar için profesyonel kalitede, tam renkli çıktılar oluşturabilirsiniz. Ayrıca masaüstü yazıcılar, PDF dosyaları ve HTML dosyaları gibi geniş bir çıktı aygıtı ve biçim desteğine sahip olacaksınız.

 
 
 
 
 


Adobe Audition-Bir ses işleme yazılımıdır.Bu program ile sesleri kaydedip,düzeleyip,karıştırıp bağlayarak yumuşatabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 


Device Central –Adobe device central mobil telefonlar ve bazı elektronik aygıtlar için geliştirilmiş bir yazılımdır.Etkileyici mobil içerikler hazırlarken; yaptığınız çalışmaların tasarımını, görüntülenmesini ve testini yapmak için Adobe Device Central’i kullanabilirsiniz.Hazırladığınız tasarım görüntüsünü yakalar ve hedef mobil araç’ta nasıl görüntüleneceğini size sunar ve sonuçta hazıraldığınız içeriğin hedeflediğiniz araçta nasıl görüntüleneceğini test etmiş olursunuz.

;


Bridge –Görüntü, görüntü kaydı ve ses dosyalarınızı yönetebilir. Uygulamaları açmadan, dosyalara önizleme yapabilirsiniz.Fotoğraflarınızı yönetebilir, bir klasördeki görüntülerden bir web galerisi oluşturabilir, dijital kamera kartınızdan fotoğrafları içe aktarabilir ve düzenleyebilirsiniz.Desteklediği bazı formatlar : pdf, ai, jpg, gif vb.. Aynı zamanda Adobe ürünleri arasında köprü görevi görür.

 
 
 


Encore-Adobe firmasının dvd menüleri tasarlama işine yarayan programıdır.

 
 
 
 
 
 
 
 

Adobe OnLocation-Adobe’un şahane yazılımı. Kameranizi notebookunuza baglayarak, yaptiginiz cekimleri direkt harddiske kaydedebileceginiz, waveform monitor, vectorscope, audio spectrum analyzer gibi toollari bulunan; kamera kalibrasyonuna yardim eden super hede. guzel genis ekranli bir notebook ile kullanirsaniz cekimlerden alabileceginiz en iyi goruntuyu almaniza yardimci olur.

 
 
 
 
 
 
 
 
Adobe Premiere- Adobe’nin bu yazılımı önemli anları gururla paylaşacağınız unutulmaz filmlere dönüştürmenize yardımcı olur. Otomatik seçenekleri kullanarak daha az çabayla mükemmel görünümlü filmler yapabilir ve hemen hemen her ekranda paylaşabilirsiniz.

 
 
 
 
 
 
 
 
Contribute-Adobe Contribute ile mevcut web sitesinin stil, tasarım ve kodunu bozmadan içerik değişiklikleri yapabiliyorlar.
 
 
 
 
 
 
 
 

Flash Catalyst-Bir websitesini interaktif hale(uygulamahaline) dönüştürebilen bir programdır.Tasarımdan uygulamaya geçişte bizlere yardımcı olur.
 
 
 
 
 
 
 
 

Adobe Soundbooth-Bir ses yazılımıdır.Ses dosyalarını hızlıca işleyebilir, kopyalayabilir, filtre uygulayabilir, temizleyip ve daha bir çok özellik kullanarak kusursuz bir hale getirebilirsiniz.Resource Central’i kullanarak mevcut ses dosyalarınza binlerce farklı ses efekti içerisinden istediğinizi uygulayabilir veya onların arasında uygun olanları seçerek yeni bir ses dosyası oluşturabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 

Yazar Hakkında

3 Comments

  1. Hocam elinize sağlık. Baya bir emek vermişsiniz çok güzel olmuş. Çok faydalandım. Teşekkür ederim.

  2. Teşekkürler.

  3. Teşekkürler. Faydalı içerik.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close