Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere dünya genelinde bilişim alanında en önemli kişileri ve bu kişilerin bilişim dünyasına olan önemli katkılarını anlatmaya çalışacağım. Fizik, Kimya, Matematik, Biyoloji gibi diğer alanlarda buluş yapan kişilerin neredeyse hepsi hayatlarını kaybettiler fakat bu insanların birçoğu halen hayatta olan kişiler ve biz onlarla aynı çağda yaşıyoruz. Benim fikrimi sorarsanız bu inanılmaz bir duygu olsa gerek. İnternet teknolojileri ya da bilgi teknolojileri alanındaki bu insanların büyük çoğunluğunun Amerikalı ya da Amerikan vatandaşı olmaları çok dikkat çekici. Aynı zamanda bu insanların kurdukları şirketlerin gelirlerini ya da mal varlıklarını topladığınızda bilgi ve para yönetiminin hangi ülke ya da ülkelerde olduğunu görmek ve ülkemiz için ne kadar daha fazla çalışmamız gerektiğini bir kez daha hatırlamak gerekiyor. Onun için bu insanları ve teknolojileri inceleyerek elde edeceğimiz çıkarımları Türkçe içerik olarak üretip paylaşmayı herkesin bir şekilde yapması gerektiğini düşünüyorum.

Generic placeholder image

Rasmus Lerdorf

Bugün dünyanın yarısından fazla web sayfasının arkasında ki PHP dilinin mucidi, 2003 yılında the MIT Technology Review TR100 tarafından gösterilen 35 yaş altı dünyanın en önemli 100 geliştiricisinden biridir. Grönland’da doğdu(Danimarka’ya bağlı özerk bölge), Danimarka ve Kanada’da büyüdü ve Waterloo Üniversitesi’nden Sistem Tasarımı mühendisliği diploması aldı. Twitter’dan @rasmus‘u takip edebilirsiniz.


Generic placeholder image

Brendan Eich

Dünyanın en popüler programlama dillerinin başında gelen JavaScript programlama dilinin yaratıcısı Brendan Eich aynı zamanda Firefox ve Mozilla’nın kurucularından biridir ve şu anda bu şirkette CEO olarak görev yapmaktadır. 4 Temmuz 1961, Pittsburgh, ABD doğumludur. Twitter’dan @brendaneich‘i takip edebilirsiniz.


Guido van Rossum

Guido van Rossum

31 Ocak 1956 doğumlu, Hollandalı bir bilgisayar programcısı ve Python programlama dilinin yazarıdır. Şu an Dropbox’da çalışmaktadır. Twitter’dan @gvanrossum‘u takip edebilirsiniz.


Dennis Ritchie

Dennis Ritchie

Dennis MacAlistair Ritchie uzun süre birlikte çalıştığı arkadaşı Ken Thompson ile birlikte C programlama dilini ve Unix işletim sistemini yazan saygın Amerikalı bilgisayar mühendisidir. Günümüzde birçok elektronik cihazların oluşmasında, onun emeği vardır. 9 Eylül 1941 de doğmuş, 12 Ekim 2011 yılında hayatını kaybetmiştir.


Ken Thompson

Ken Thompson

1943 yılında New Orleans, Louisiana, ABD’de doğdu. UNIX işletim sistemininin yaratıcısı ve öncü bir bilgisayar bilimcisidir.


Generic placeholder image

Steve Jobs

Steven Paul Jobs 24 Şubat 1955’te San Francisco’da doğdu. Dünyanın en büyük firmalarından biri olan Apple Computer, Inc.’ın kurucu ortaklarından biridir. Bilgisayar endüstrisinin önderlerinden olarak kabul edilir. 5 Ekim 2011 tarihinde hayatını kaybetmiştir.


Generic placeholder image

Bill Gates

Teknoloji devi ve aynı zamanda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Microsoft’un Amerikalı kurucusudur. 28 Ekim 1955, Seattle doğumludur. Dünyanın en zenginleri listesinde bir süreliğine yer almıştır. Twitter’dan @billgates‘i takip edebilirsiniz.


Generic placeholder image

James Gosling

19 Mayıs 1955 Calgary, Kanada doğumlu Java programlama dilinin mucidi. 2011 yılında Google’da işe başladı ve kısa bir süre çalıştıktan sonra ayrıldı.


Generic placeholder image

Jeff Bezos

Amazon.com’un kurucusu olan ve E-ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayan 12 Ocak 1964 doğumlu Amerikan girişimci ve iş adamı. 2013 yılında The Washington Post gazetesini satın aldı. Dünyanın en zengin kişileri arasında yer almaktadır. Twitter’dan @jeffbezos‘i takip edebilirsiniz.


Generic placeholder image

Larry Page

Larry Page, İnternet arama motoru Google’ın temel algoritmalarının geliştiricisi ve Sergey Brin ile birlikte Google şirketinin kurucusudur. Şu an Alphabet Inc. şirketinin yönetim kurulu başkanı konumundadır. 26 Mart 1973 Michigan, Amerika doğumludur.


Generic placeholder image

Sergey Brin

21 Ağustos 1973 yılında Rusya’da doğmuştur. Stanford Üniversitesi’nde doktora yaparken, arkadaşı Larry Page ile birlikte Google arama motorunu oluşturmuş ve Google şirketini kurmuştur. Şu an dünyanın en zengin iş adamlarından birisidir.


Generic placeholder image

Jack Dorsey

Dünya’nın önde gelen sosyal ağı olan Twitter’i kuran Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 yılında Amerika’nın Missouri eyaletinde dünyaya gelmiştir. Aynı zamanda mobil ödeme şirketi olan Square’un kurucusu kimliği ile de tanınır. 2008’de MIT Technology Review tarafından “35 yaşın altındaki en yenilikçi 35 kişi”den biri seçilmiştir.


Generic placeholder image

Mark Zuckerberg

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, sosyal medya denilince akla gelen ilk isimlerden birisidir. Amerikan bilgisayar programcısı ve iş adamıdır. 14 Mayıs 1984 tarihinde New York, ABD doğumludur.


Generic placeholder image

Elon Musk

internet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemi olan PayPal kurucu ortaklarındandır. 28 Haziran 1971 Güney Afrika doğumludur aynı zamanda SpaceX’in ve Tesla Motors’un kurucusudur. Amerikalı başarılı bir mühendis ve iş adamıdır.


Tom Preston-Werner

Tom Preston-Werner

Git kullanan yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisi olan Github ve dünyaca ünlü profil resmi barındırma sitesi Gravatar’ın kurucusudur.


Linus Torvalds

Linus Torvalds

28 Aralık 1969 doğumlu, Finlandiya asıllı Amerikalı bir yazılım mühendisidir. Linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisidir. Ayrıca popüler bir versiyon kontrol sistemi olan Git’i tasarlayıp geliştirmiştir. Bugün dünyada Android çalıştıran akıllı telefonlar aslında Linux işletim sisteminin çekirdeği ile çalışmaktadır. Sunucuların yarısına yakını yine bu çekirdek sayesinde çalışmaktadır.


Kevin Systrom

Kevin Systrom

30 Aralık 1983 Amerika doğumlu, sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram’ın kurucularından birisidir. Instagram’ı 1 milyar dolara Facebook satın almıştır.


Kevin Systrom

Mike Krieger

4 Mart 1986 Brezilya doğumlu, sosyal medyada ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması olan Instagram’ın kurucularından birisidir. Diğer kurucusu Kevin Systrom’dır.


Chad Hurley

Chad Hurley

Paypal’ın logosunu tasarlayan kişi. Youtube kurucularından birisidir. 24 Ocak 1977 Amerika doğumludur.Twitter’dan @chad_hurley‘i takip edebilirsiniz.


Jawed Karim

Jawed Karim

Bangladeş asıllı 1979 – Almanya doğumlu Amerikalı internet girişimcisidir. Popüler video paylaşım sitesi YouTube’un kurucularından birisidir. Eski PayPal çalışanıdır. Youtube’a ‘Me at the zoo’ (Hayvanat bahçesinde ben) adlı ilk videoyu yükleyen kişidir.


Jimmy Wales

Jimmy Wales

Vikipedi’nin iki kurucusundan birisi ve Amerikalı internet girişimcisidir. 7 Ağustos 1966 doğumludur.


Jack Ma

Jack Ma

İşletmelerin tedarik zincirlerini online platforma taşıyan B2B e-ticaret sitesi olan Ali Baba’nın kurucusu. 10 Eylül 1964 Çin doğumludur.


John Resig

John Resig

JavaScript programlama dilinde uzman olan John Resig, dünyanın en popüler JavaScript kütüphanesi olan jQuery’nin geliştiricisidir. 8 Mayıs 1984 Amerika doğumludur. Twitter’dan @jeresig‘i takip edebilirsiniz.


Ross Ihaka

Ross Ihaka

Big Data alanında öğrenilmesi gereken birkaç programlama dilinden biri olarak görülen R programlama dilinin yaratıcılarından biridir. 1954, Yeni Zelanda doğumludur.


Robert Gentleman

Robert Gentleman

Ross Ihaka ile birlikte R programlama dilinin yaratıcılarından biridir. Meşhur bir istatistikçi ve biyoinformatik alanında uzmandır. Kanada asıllı olan Robert Gentleman 1959 doğumludur.


Niklas Zennström

Niklas Zennström

Günümüzün en çok tercih edilen görüntülü arama programlarından biri olan Skype’ın kurucularından birisidir. 16 Şubat 1966 İsveç doğumludur. Zennstrom, kurucusu olduğu Skype’yi 8,5 milyar dolara Microsoft’a sattı.


Jan Koum

Jan Koum

24 Şubat 1976 Kiev, Ukranya doğumludur. 24 Şubat 2009 tarihinde Whatsapp’ı kurdu ve Ocak 2010’da piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra çok fazla kullanıcıya erişen Whatsapp, Facebook tarafından satın alındı.


John Warnock ve Charles Geschke

John Warnock ve Charles Geschke

Adobe Photoshop ve Adobe Reader programlarının da içinde bulunduğu Adobe’nin kurucularıdır. Adobe, Dünya’nın 10 büyük grafik ve medya yazılımlarını üreten şirkettir. Ayrıca basılı belgeden dijital belgeye geçiş devrimine damgasını vuran Taşınabilir Belge Formatı (PDF),’ Adobe tarafından bulunmuştur.


Reid Hoffman

Reid Hoffman

İş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal paylaşım platformu LinkedIn’in kurucularından birisidir. 5 Ağustos 1967 Kaliforniya, ABD doğumludur. Bir zamanlar Paypal’de çalışmıştır. 2002 yılında Paypal ebay’a satıldıktan sonra 2003 yılında Linkedin’i kurmuştur. Son olarak Microsoft, LinkedIn’i 26.2 milyar dolar karşılığında satın almıştır.


Pierre Omidyar

Pierre Omidyar

İran asıllı iş adamı Pierre Omidyar,3 Eylül 1995 tarihinde Dünyanın en büyük açık artırma sitesi e-Bay’ı kurmuştur. Türkiye’de açık arttırma usülü alışveriş yapan en büyük şirketlerden Gittigidiyor‘uda e-Bay satın almıştır.


Drew Houston

Drew Houston

Devasa bir bulut yedekleme sistemi, dosya paylaşım ve saklama şirketi olan Dropbox’un kurucusu Drew Houston 4 Mart 1983 Amerika doğumludur. Rivayetlere göre Steve Jobs’ın hayattayken Dropbox’ı satın alabilmek için büyük uğraşlar vermiş fakat alamayınca iCloud ortaya çıkarmıştır. Twitter’dan @drewhouston‘u takip edebilirsiniz.


Larry Ellison

Larry Ellison

Veritabanı yazılımı firması Oracle’ın kurucusu ve CEO’su dolar milyarderi iş adamıdır. 17 Ağustos 1944 New York, ABD doğumludur.


Ray Tomlinson

Ray Tomlinson

E-posta’nın mucidi, ilk e-mail programını geliştiren Raymond Samuel Tomlinson, (23 Nisan 1941 – 5 Mart 2016), Amsterdam, New York doğumlu bilgisayar programcısı ve “@” işaretini adreslerde ilk kullanan kişi. Tomlinson’un icat ettiği e-posta hizmetini günümüzde 1.5 milyar insan kullanmaktadır.


Tim Berners- Lee

Tim Berners- Lee

1989’da Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN laboratuvarlarında HTML dilini geliştiren, Tim Berners- Lee, 1994 yılında ise ağ ile ilgili belirli standartları açıklamak için, W3C’yi kurmuştur. Web’in babası kabul edilir. Tim, fizik okumak üzere Oxford Üniversitesi’ne başladığı yıllarda “hackerlık” yaptığı için okuldaki bilgisayarları kullanması yasaklandı. O da eski bir televizyonun parçalarını kullanarak kendisine yeni bir bilgisayar yapmıştır. 1999 yılında TIME dergisinin yayınladığı 20. yüzyılın en etkili 100 insanı listesine giren Tim, birçok ödül ve unvan sahibi oldu. İnsanlık kültürüne katkılarından dolayı 2004 yılında kendisine İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından kendisine Sir unvanı verilmiştir.


Richard Stallman

Richard Stallman

ABD’li sistem uzmanı, yazılım geliştirici,GNU projesi ve Özgür Yazılım Vakfı’nın kurucusudur.


Jeff Atwood

Jeff Atwood

Amerikalı bir yazılım geliştirici, yazar, blog yazarı ve girişimcidir. Bilgisayar programlama soru-cevap web sitesi olan Stack Overflow’u kurdu ve Stack Overflow’un soru-cevap modelini programlama dışındaki konulara genişleten Stack Exchange’i kurdu.


Yazar Hakkında

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close