Biyoinformatik » Biyolojik problemleri çözmek, biyolojik verileri analiz etmek, yorumlamak ve işlemek için bilişim teknolojilerinin kullanılması ya da çeşitli araçlarların geliştirilmesi ile ilgilenen bilim kolu.
Türkiye’de biyoinformatik alanında fazlaca bir kaynak olmadığı gibi bu alana ilgi oldukça azdır. Google arama trendlerine baktığımızda 22.03.2018 tarihinde şehirlere göre ilginin aşağıda ki gibi olduğunu görebiliyoruz.

google-arama-trend-biyoinformatik

Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir ve Adana illerinde bu konu ile ilgili Google aramalarının olduğunu görebiliyoruz. Tabi biyoinformatik alanı sadece “biyoinformatik” kelimesinden oluşmuyor fakat bu alandaki diğer terimleri de google’da arama yaparsanız sonuç çokta değişmiyor.

Biyoinformatik, biyoloji ve bilgisayarın uyumlu birlikteliğidir. Biyolojik bilgilerin artması sonucu, elde edilen bu bilgilerin işlenmesi ve analiz edilmesi oldukça zorlaşmıştır. Çünkü bu kadar devasa veri ancak bilgisayarlar tarafından kolayca analiz edilebilir.

Bilgisayar bilimlerinin günümüzde gelişmiş olması ve bu bilimleri öğrenen ve uygulama tarafında mahir olan kişiler ise bu alanda oldukça aranır duruma gelmişlerdir. Bu kişiler ise tek başına bilgisayar ve yazılım bilgisi ile bu konunun altından kalkacak durumda değiller. Aynı şekilde Biyoloji ile ilgilenen kişilerde kendi alanlarında yeterli olsalar da yine parça eksik kalacaktır. Kaldı ki sadece bilgisayar ve biyoloji bilmek tümüyle biyoinformatik alanında tamamiyle hakimiyet sağlamaz. İstatistik ve optimizasyon bilgisi olmazsa olmaz konulardır.

Sonuç olarak bilgisayar, biyoloji, istatistik ve optimizasyon alanında uzman olan kişilerin birlikte çalışmaları oldukça önem arz etmektedir.
Devamı gelecek…

Yazar Hakkında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close