Css’e yeni başladığım zamanlarda kodları yazdıktan sonra sayfayı ön-izlerken; tarayıcının kenarlarında bazı boşluklar görmeye başlamıştım.Aynı zamanda yazdığım bazı kodlar tam olarak işlevlerini yerine getirmiyordu.Tam da kafayı yemek üzere iken Css konusunda ya da diğer konularda bolca yardım aldığım değerli arkadaşım Aycan Bülbül’ün sayesinde reset.css ile tanıştım.Meğer her tarayıcının “default” (varsayılan) netrenderer denilen özellikleri varmış.Bu özellik ise bu boşlukları yapıyormuş.reset.css stil dosyası ise bu boşlukları sıfırlama işine yarıyor.Neyse bu reset.css dosyasını istersem kendim yazabilirdim ya da daha önceden profesyonel kişilerin hazırladığı reset.css dosyalarını kullanabilirdim.Açıkçası hiç bir zaman oturup kendim yazmadım.Ben projelerime başlamadan önce aşağıda ki reset.css dosyasını projeme import ederek başlıyorum.Sizin de tanışma vaktinizin geldiğini düşünerek paylaşıyorum.100 % tamamlanmış bir reset.css dosyası istiyorsanız Eric Meyer’in “Reset CSS Dosyasını” kesinlikle öneririm ve bunu paylaşıyorum.
RESET.CSS

Tabi bu harici dosyayı sayfanıza nasıl import etmeniz gerekeceğini de paylaşayım.Öncelikle iki şekilde import edebilirsiniz.Aşağıda ki kodlardan birini head> head> tagları arasına yazmanız yeterli olacaktır.

ya da

Bir konu daha:reset.css dosyanızı projeye başlarken kullanmanız gerekir.stil dosyası yazılıp bitmiş bir dosyaya sonradan eklerseniz sayfanın ağzı gözü yamulur.Buna dikkat edelim.

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. arkadaslar bır sorum olucak bu reset.css kullamanın bır dezavantajı varmı.ornegın farklı tarayıcılarda farklı gozukmesı gıbı gercı reset.css bu sorunu ortadan kaldırmaya yarıyor ama.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close