Hangi sektörde olursanız olun sektörde belli bir noktaya ulaşmak için insanları anlamak ve insanlarla iletişime geçmek önemlidir.
Örnek vermek gerekirse bir müşteri ile konuşurken “varsayıyorum” veya “örnek veriyorum” kelimesi yerine “atıyorum” kelimesini kullanırsanız bu sizin için negatif bir puandır.

Etkili konuşmanın en temel yolu kelime dağarcığınızı genişletmekdir, yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi konuştuğunuz esnada en etkili ve kısa olan kelimelerle
konuşmaya yön verebilir veya dikkatleri üstünüze toplayabilirsiniz. Bunun için sürekli kendinize nedir ilke edinmeli ve süreki kendinize sorular sorarak kelime dağarcığınızı genişletmeniz gerekmektedir.

Etkili konuşmak için öncelikle bol kitap okuyarak ufkumuzu geliştirir ve yeni gördüğümüz kelimeler için anlamı nedir sorularını kendimize sormamız gerekir ve bu öğrendiğimiz anlamlar, kelimeler zamanı geldiğinde sizin karşınıza çıkacaktır.

O yüzden önce kitap okumaya sonra nedir, anlamı nedir kısacası sorgulamaya bugün başlamamız gerekir.

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Önemli bir konuya değinmişsiniz, ilginiz için teşekkür ederiz Mahmut bey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close