Merhaba arkadaşlar…Eğitimde FATİH Projesi, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarımızdaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla Bilişim Teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımı için; okulöncesi, ilköğretim ile ortaöğretim düzeyindeki tüm okullarımızın 620.000 dersliğine dizüstü bilgisayar, LCD Panel Etkileşimli Tahta ve internet ağ altyapısını sağlamak amacı ile üretilmiş bir projedir.
Fakat artıları olduğu gibi eksileri de var mıdır.İsterseniz bir kaç söylenti ile başlayalım.

  • Tabletli eğitim öğrencileri kitap okumadan ve kitaplardan soğuyacaklar mı?
  • İşte tam bu noktada kendi kişisel düşüncelerimi söylemek istiyorum.Öncelikle biz millet olarak tarihten bu yana başkalarının kullandığı teknolojileri “biz neden kullanmıyoruz” mantığı ile yaşıyoruz.Fakat bir de biz yapalım başka milletler bizlere bakarak kendi insanlarına uygulamaya çalışsınlar ve teknolojiden asla korkmayalım.Yok “kitap okuma alışkanlıklarımız yok olur” falan kısmına gelince ,sanki dünyanın en çok kitap okuyan milletiyiz de alışkanlıklarımız bozulacak demezler mi adama?Ülkemiz de bilgisayar kullanım oranı artmalı bence ,her şeyi bilmeliyiz ve diğer milletlere önayak olmalıyız.Yoksa birileri facebook,google,windows,linux,hotmail,twitter bulur ve dünyanın en çok kar eden şirketleri arasına girerler, bizlerse sadece tüketici konumunda kalırız.Bunu iyi düşünmek gerekir.  • İsveç merkezli Karolinska Ensitisü, Wi-fi bağlantıların tıpkı saatli bomba gibi olduğunu açıkladı. Uzmanlara göre, Wi-fi bağlantıları yüzünden şehirlerin üzerinde “Manyetik bir bulut” oluşuyor.
  • Sağlık sorunlarına gelince bunlara elbetteki bazı çareler bulunmalı.Bu da bizim tembel mi tembel bilim adamlarımıza düşüyor.Bir zamanlar kaktüs bitkisinden bahsedilmişti.Bilgisayarın etrafında kaktüs yetiştirilirse radyasyonu kesiyormuş gibi bir rivayetti.Tabi işin özünü sağlıkçılar biliyorlar ama buna benzer çözümler üretmemiz gerekecek.Ama dünyanın en güçlü ülkeleri nükleer santralleri sayesinde güçlü olabiliyorlar.Nükleer santrallerde sağlığa zararlı ama bir nevi sahip olmak zorunda kalıyorsunuz.Şunu da söylemek istiyorum tabletler olmasa bile hemen hemen her öğrencinin elinde cep telefonları var ve bu telefonlar da yeterince radyasyon saçmıyor mu?Hadi telefon işini de geçtim bir çok öğrenci Çin’den gelen kansarojen silgileri kullanmıyorlar mı?Sonuç olarak sağlık boyutu önemli ve bilim adamlarımız hemen bunlara el atmalı.

  • Şarj en büyük sorun ve 40 kişilik sınıfta tabletlerin şarj edilmesi elektrik kazaları ayrı bir dert
  • Evet tabletlerin şarjları ayrı bir dert olabilir ama bu çözüm üretilmeyecek manasına da gelmemeli.Şimdilik sadece 6 saat giden şarjlar gerekli iyileştirmeler yapıldığın da daha da artabilir.Mesela Dünyanın en uzun batarya ömrüne sahip olana Samsung Laptoplar(Bu bilgi 2010 yılına ait) 10 saate kadar dayanabiliyorlardı.Tabletlerinde bataryaları geliştirilebilir.Sınıflar da şarj sorununa gelince illada prizler de şarj edilecek diye bir kanun yok.İlerleyen zamanlar da terminallerde cep telefonlarını toplu halde şarj eden makineler gibi tabletler içinde bir makina üretilebilir.Hadi bakalım makina mühendisleri ya da elektronik mühendisleri sizleri pistler de görelim.Ya da seyyar şarj makinaları ,tabletler için geliştirilebilir ve her koridora bir tane şarj istasyonu konulabilir.  • Tabletiyle okula gidip gelen çocuğun sırtındaki çantasını yolda birinin kapıp kaçmayacağından, çocuğu dövüp elinden alınmayacağından nasıl emin olabiliriz? Garantisi var mı? Çocukların güvenliği de tehlikeye girecek.
  • Şu an da uygulanan sisteme göre biri bu tabletleri alsa dahi işine yaramayacağı kesin ama hırsıza beyler borçludur.Milli Eğitim çalınmalara karşın bir çok önlemi almış durumda fakat pilot uygulamarın sonucunda bu tür sorunlar ve akla gelmeyecek bir çok sorun aşılabilir hale gelecek.Bekleyip görmek dileğiyle.

Yazar Hakkında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close