Bazı uygulamalarda ,web sitelerinde ve flash oyunlarda arkaplan mouse koordinatlarına göre hareket eder.Şimdi bizde gelin bunu yapmaya çalışalım.Uygulama aşağıda ki gibi;

This movie requires Flash Player 9

Şimdi gelelim böyle bir uygulama yapmasına;İlk önce arkaplan’ınız resim veya her neyse bunu bir MovieClip’e dönüştürün ve bir isim verin ben sahne_mc olarak verdim.Şimdi bu Mc’yi sahnenize yerleştirin ve x koordinatını 100 verin y koordinatını ise 145 verin.ve ilk Frame ye şu kodları yazın:

Kodlarda çeşitli değişiklikler yaparak daha iyi kavrayabilirsiniz.
Uygulama dosyasının hemen yanında tween sınıfının olması gerekir.Çalışmanın tüm dosyalarını aşağıdan indirebilirsiniz.

  Yazar Hakkında

  9 Comments

  1. dersiniz gerçekten çok bşarılı buldum ama mantığını kavrayamadım ne yazikki acaba bana örnek çalışmayı atabilirmisiniz belki sahne veya resim px lerinden çıkarak mantığı kaavraya bilirim teşekkürler.

  2. Yukarıda kullandığım tween sınıfının dosyasını ve çalışma dosyalarını zipleyip linkini ekledim.Kolay gelsin.

   • flash as3 te takıldığım bir şey daha var sayfalama sistemiyle ilgili:
    anasayfa,hakkımızda,referanslar,iletiim adında 4 butonumuz olduğunu var sayalım ve biz bunlara tıklayınca ilgili içeriğe gitmesini istiyoruz bunu yapmak basit ama ben gelimi bişey istiyorum mesela her sayfanın animasyonları olcak örnek olarak açılırken aşağı doğru insin ve kapanırken yukarı çıksun.bunlarıda yapıyorum ama ben şunu yapamadım mesela ana sayfa açık hakkımızda veya baska bir butona bastığımızda ilk önce ana sayfa kapansın yani yukarı çıksun sonra ilgili sayfa animasyonu gelsin.eğer yardımcı olacaksanız projenin fla dosyasını size göndere bilirim
    iyi çalışmalar

  3. mahmut083@hotmail.com

   adresine gönderirsen yardımcı olurum.

  4. Eğer ENTER_FRAME kullanılıyorsa KESİNLİKLE tweenlite kullanmayın çünki her seferinde o tweenlite objesi çalışacak ve sistemi gereksiz yere yoracaktır. MOUSE_MOVE eventi daha doğrudur.

  5. Ya biraz daha detaylı anlatabilir misiniz mahmut beyyyy. Dün yorum yazdım kabul etme zahmetine girmemişsiniz. Bari biraz daha detay olarak hangi programı kullanıp yapıcaz link verin.

   • Bu soruyu neden sordunuz merak ettim.Adobe Flash’dan bahsediyoruz.Flash programlarında CS3 sürümü ve üstünde ki sürümler ile yapılabilecek bir olay.Actionscript kodları da Flash içine yazılabileceği gibi dışarıya da yazılabilir.ama anlattığım olaylar Flash ile yapılabilir.Linkten indirip hangi program olduğuna da bakabilirdiniz.Kolay gelsin.

  6. Hocam merhabalar,çalışmalarınızı takip ediyorum fakat benim şöyle bir sorunum var.Tank oyunu yapıyorum ve space tuşuna basıldığında,tankın yönü ne tarafa dönükse oraya ateş etmesini istiyorum lakin bir türlü yapamadım.Ayrıca düşman tanklara yapay zeka verdim fakat onlara da her yönde veremedim.Örneğin düşman tankı +x yönüne bakıyorsa beni takip ederken sadece +x ve -x yönünde takip edebiliyor.Hocam yardımlarınıza ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ederim.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  7. Hocam merhabalar,çalışmalarınızı takip ediyorum fakat benim şöyle bir sorunum var.Tank oyunu yapıyorum ve space tuşuna basıldığında,tankın yönü ne tarafa dönükse oraya ateş etmesini istiyorum lakin bir türlü yapamadım.Yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

  Close