Sanırım HTML5 ile ilgili bir makale yayınlama zamanı geldi…Öncelikle nedir bu HTML5?:
Zengin Metin İşaret Dili (İngilizce:Hyper Text Markup Language, ks. HTML).Evet, anlamını öğrendik ama nedir?
İnternet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan betik bir dildir.Yani dildir ama herhangi bir programlama veya script dili değildir.Daha doğrusu diğer programlama dilleri gibi(c,c++,vb,c#,java…) bir exe dosyası oluşturmaz ve bir derleyici ile derlenmez.Sonuç olarak web sayfalarında gösterilebilmesi için bir tarayıcıya ihtiyaç duyar(explorer,chrome,opera,mozilla) gibi.Belirli bir aşamadan sonra sizin istediğiniz resim ,yazı,video vs. HTML ile web sayfalarında görünür.
Ama…İşte aması var…Sadece HTML kullanarak web sayfası yapmaya kalkarsanız basit bir web sayfası yapabilirsiniz.Daha orjinal ve caf caflı site yapmak için HTML ile beraber kullanılan başka dilleri de kullanmalısınız(css,javascript,jquery,php,asp…).İşte bu yardımcı diller ile olağan üstü web sayfaları inşa edilebilir.
HTML5 gelmeden önce HTML 4.1 sürümü mevcuttu ve hatta bu yazıyı yazarken halen daha mevcut…Fakat HTML 4.1 sürümü ile yapılan web sitelerinde fazladan yazılması gereken bazı kodlar işlevselliği bozmaktaydı ,tam bu sırada;ihtiyaçları karşılamak , bazı eksikleri kapatmak ve çeşitli yenilikleri getirmek adına HTML5 geliştirilmeye başlanmıştır.Bunlar:

  1. Flash gibi Plug-in’lerin kullanılmasını azaltmak.
  2. Daha iyi bir Error Handling modeli.
  3. Script kullanımının azaltılması.
  4. Platform bağımsız şekilde geliştirilmesi.

Html5 ile bazı kodlarda kısıtlamalarda gidilmiştir.Mesela Artık e-posta kontrolü için JavaScript doğrulaması kullanmak yerine basit bir HTML kodu ile bunu gerçekleştirebiliyor olacaksınız.Bu ve bunun gibi daha bir çok yeniliği mevcut. HTML5′in Özellikle hız konusunda oldukça büyük bir fark yaratacağı kesin.Fakat tarayıcıların hepsi HTML5 ‘i destekleme konusunda hazır olmadıklarını biliyoruz.Bunun için biraz daha beklememiz gerekecek.
Özellikle “canvas” ile yapılanları ve yapılabilecekleri araştırmanızı tavsiye ediyorum. Birde tabi şu da var ki HTML5 sadece kendi başına bir çok şey yaparken bir çoğunu da yine JavaScript ile birlikte gerçekleştiriyor. Ancak öncesine göre oldukça basit şekilde.
Sonra ki HTML5 makalelerimde görüşmek üzere hoşçakalın.

Yazar Hakkında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close