Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere javascript’e nesnel yaklaşımdan bahsedeceğim.Diğer dillerde olduğu gibi Class tanımlama işleminden başlayarak devam edelim.

Gördüğünüz gibi class tanımlamasını normal bir function tanımlaması gibi yaparak başlıyoruz.Daha sonra mahmut adlı bu class ın bir kopyasını alarak devam ediyoruz.Class kullanmaya başlamak için aşağıdaki kod blogunu kullanıyoruz.

Evet gördüğünüz gibi “mahmut” class’ından “muhterem” adında bir kopya oluşturduk.Daha sonra ki kullanımlar da sürekli “muhterem ” kelimesini kullanacağız.Ama ilk tanımladığımız “mahmut” nesnesinin içi boş.Şimdi bu nesnenin içine bir kaç tane değişken tanımlayalım ve bunlara ulaşmayı deneyelim.
Kodlar aşağıda ki gibi olacak.

Evet nesnemizin içini sadece değişkenlerle doldurduk ama şimdi bu değişkenlere ulaşmaya çalışalım.Şu şekilde ulaşabileceğiz.

Gördüğünüz gibi değişkenler eğer this ile refere edilmişse “public” olarak tanımlandığı için dışarıdan ulaşabiliriz ancak var ile tanımlanıp refere edilmişseler “private” oldukları için dışarıdan erişilemez ve sadece nesne içinde ulaşılabilir.Bu şekilde nesne içinde değişken tanımlama ve erişme işlemlerini hallettikten sonra basitçe metodlara girelim.
Şimdide “mahmut” nesnesinin içine metod(fonksiyon) ekleyelim ve dışarıdan ulaşalım.Şu şekilde olması gerekir.

Kullanımı ise şu şekilde olması gerekir:

Evet değerli arkadaşlar bu dersimizde basitce nesne tabanlı js yazmanın temellerini attık.Başka bir derste görüşmek üzere hoşçakalın.

Yazar Hakkında

1 Yorum

  1. Güzel ve sade örneklemeler ile çok başarılı anlatım olmuş, teşekkürler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close