Merhaba arkadaşlar,bu dersimizde sizlere jquery ve Actionscript 3.0 arasında veri alışverişi nasıl yapılır buna bir bakalım.İlk önce As3 tarafından ExternalInterface.call() metodu ile jquery içine “gidenFunction” adında bir fonksiyon ve “gidenDeger” adında bir değişken gönderelim.Kodlar şöyle olacak.

Şimdide jquery tarafında bu fonksiyonu ve gelen değişkeni karşılayalım:Bunun için gelen fonksiyon adı ve gelen parametre ismi önemli.Kodları ise aşağıda ki gibi olacak…

Actionscript içinden jquery içine gelen “gidenDeger” değişkenini jquery içinde istediğimiz gibi kullanabiliriz.
Bu ana kadar Flash içinden jQuery’ye gönderme yaptık , şimdi de jQuery’den Flash içine gönderme nasıl yapılır buna bakalım.
Öncelikle HTML sayfamızda jQuery kodlarımızı şöyle yazalım:

Burada kodlar içinde kullandığımız MyMovieName, SWF mizin id değeridir.Yani hangi swf ile iletişim kuracağımızı burada belirtiriz.Daha sonra HTML içinde name değeri “add” olan butona tıkladığımız zaman mesaj(deger) adında bir fonksiyon ile değer göndermiş oluruz.

Şimdide bu fonksiyonu Flash içinde nasıl karşılarız buna bir bakalım.

yukarıda ki kodları flash dosyamızın içine yazarız ve kutu_mc adında bir movieClip’i hareket ettirebiliriz.Kısacası HTML içinde bir butona her tıkladığımız da Flash içinde ismi “kutu_mc” olan bir nesneyi hareket ettirmiş olacağız.
Local de ya da web üzerinde deneme yapmayı da unutmayınız.
Kodlar şimdilik bu kadar…Daha ayrıntılı bilgi için bu adrese bakabilirsiniz.

Yazar Hakkında

4 Yorum

  1. Merhaba flashda yaptığım bir çalışmada takıldığım bir yerde yardımcı olmanızı isteyeceğim.

    Flashda çizilmiş veya resim olarak eklenmiş bir nesneyi bir dikdörtgen içinde en sona kadar mouse ile tutup çektiğimizde başka bir sahnenin açılmasını istiyorum.Örnek vericek olursak, iphoneda ekran kilidini açmak için kilid aç bölümünü elimizle tutup en sağa çektiğimizde ekran kilidi açılıyor, bende bu mantıkla çalışan birşey istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ? Destek bölümü bulamadığım için yorum olarak gönderdim k.bakmayın.

  2. http://www.aydinmahmut.com/actionscript-3-0-sinirli-surukle-birak-ve-slider/

    burada ki linki incele eğer birşeyler yapamazsanız mahmut083@hotmail.com adresinde mail at halledelim.

  3. faydalı bir paylaşım çok sade anlatılmış. teşekkürler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close