Bu makalemde sizlerle Python ile ilgi ne varsa her şeyi paylaşmayı amaçlıyorum. Python hakkında merak ettiğiniz ne varsa bu makalemde bulabileceksiniz. Hadi başlayalım: Python derlenmeye gerek olmadan çalıştırılabilen, basit ve temiz söz dizimine sahip, öğrenmesi kolay ve zevkli bir programlama dilidir. Diğer Özellikleri:
  • Interpreted(yorumlanabilir) bir dil, derlenmeden çalışır. Python yorumlayıcısı her seferinde bir satır kod okur, düşük seviye makine diline (bayt kodu) çevirir ve ardından çalıştırır.
  • Açık kaynak(Open Source) bir dil.
  • Yüksek seviyeli bir dil.
  • Maya ve Blender gibi programlarda script dili olarak kullanılabildiği gibi programlama dili olarak da kullanılabilir.
  • Masaüstü programlar yapılabildiği gibi web sayfaları da yapılabilir.
Python anlaşılması kolay ve basit söz dizimi sayesinde akademik ve bilimsel çalışmalarda artık popüler olmaya başladı. Ayrıca Google ve Youtube gibi büyük firmaların kullandığı Object-oriented programming (OOP)-nesne tabanlı bir programlama dilidir. Popülerliği yanında büyük bir Python topluluğu vardır. Bu topluluk sayesinde Python geliştiricileri çok hızlı bir şekilde Python ile ilgili aradıkları bilgilere ulaşabilirler. Değişken türlerini deklare etmeye gerek yoktur. Böylece bir Python uygulaması çok hızlı bir şekilde yazılabilir.

Tek satır yorum satırı

Çok satır yorum satırı

– Numpy – Pandas – Scipy – Astropy – Matplotlib – Jupyter

Yazar Hakkında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close