Merhaba arkadaşlar,bu makalemde sizlere themeforest sitesinden tasarım yapılarak nasıl para kazanılır bundan bahsedeceğim.Bildiğiniz gibi themeforest sitesi dünya üzerinde binlerce tasarımcıyı ve yazılımcıyı bir araya getiren ve kendi aralarında ki ticarete aracılık eden, bundan da ciddi manada karlar elde eden bir web sayfası.Akıllıca düşünülmüş bir sistem ve bende sıklıkla kullananlardan biriyim.Günümüze kadar bir çok web template,PSD ve Broşür satın aldım ancak bir süre sonra baktım ki artık sahnenin bu tarafında olmaktansa diğer tarafında olmak daha karlı gibi.
Ancak ben işin backend tarafında çalışmaktan daha zevk alan biriyim.Sadece bugüne kadar kullandığım temaların nasıl hazırlandığını ve bizlere satıldığını sizlere anlatmak istiyorum o kadar…
Aslında fikrimi bu kadar değiştiren ilk şey temaların kullandıkları tasarım yapıları, kod yapıları, kütüphaneler, sliderlar, resimler, çizgiler, menüler, galeriler genelde aynı yerlerden alınıp kullanılıyorlar.Şimdilerde müzik ya da giyimde kombine etmek deyimi vardır ya hani tam öyle bir şey.

Daha açıklayıcı olmak gerekirse themeforest üzerinde ki temalar da kullanılan bir çok javascript,jquery,Css ve HTML kodları aslında tamamen yeniden yazılmıyor. Hazır olan ve tamamen ücretsiz lisanslara sahip popüler dosyaları bir güzel kombine yaparak sizlere sunuyorlar. Çoğusu popüler kütüphaneler(Framework) den oluşuyor. Tabi kendi kattıkları emekler göz ardı edilemeyecek kadar büyük aslında.

Yine tema içinde kullanılan Slider, menu, tab menu, editör ise başka kişilerin yazdığı ufak eklentiler ya da bileşenler olarak satılıyor ve yine bu tema içine dahil ediliyor. Önemli olan bu bileşenleri, kodları kendi yaptıklarınızla iyi bir şekilde kombine edip güzel bir tasarım haline getirmek.Sonuç olarak güzel bir İngilizce ile kullanım klavuzu(dökumantasyon) hazırlayarak satışa hazır hale getirmek.
Şimdi Themeforest’a tema hazırlamak için gerekli bütün bileşenleri ve işlemleri sizler için sıralamak istiyorum:

 • 1-İyi bir İngilizce

 • Yaptığınız temayı Themeforest’a satmak ya da insanlara beğendirmek için iyi bir İngilizce dökümantasyon hazırlamalısınız

 • 2-HTML,CSS,Javascript Bilgisi üst düzey

 • HTML,HTML5,CSS,CSS3,Javascript,Jquery bilginiz üst düzeyde olmalı. Bunlarında yanında Angular.js öğrenmeniz de artı bir özellik olarak göze çarpabilir. Css yanında Bootsrap öğrenmeyi unutmayalım.

 • 3-Wordpress

 • Hazırladığınız temaların bir de WordPress tabanlı olarak satılmasını isterseniz, wordpress yazılım alt yapısını iyi derece de bilmeniz gerekecek.Eliniz de ki temayı WordPress olarak hazırlamak isterseniz kuvvetli bir PHP bilgisine sahip olmalısınız. Ayrıca WordPress eklentiler, veritabanı yapısı gibi bir çok ek bilgi de edinmelisiniz.Sonuç olarak düz bir HTML,CSS,Javascript teması 20$ civarında iken WordPress teması ortalama 45$ civarında. Ancak bütün temalarınızı WordPress olarak hazırlamak zorunda değilsiniz.

 • 4-Slider

 • Bütün temalar da Slider mevcuttur.Web sayfasının ana sayfasında çıkacak olan Slider, oldukça önemli bir bileşen.
  Ancak kimse oturup HTML,CSS ve Javascript kullanarak yeniden Slider tasarlamaz.Bu slider’lar yine Themeforest üzerinden ortalama 10$ civarında bir fiyat ile satışa sunulur. Sizin yapacağınız iş: bu Sliderlardan tasarımınıza uygun olan alıp kullanmak.Ben sizler için Popüler olan bir kaç tane ekleyeyim:

  1. FlexSlider(Ücretsiz)
  2. Revolution Responsive Jquery Plugin
  3. Advanced Slider Jquery Xml Slider

 • 5-Responsive Menu

 • Tasarımlar da menüler oldukça önemli bileşenler. Birçok yerde ücretsiz menüler bulabilirsiniz ancak kendiniz de bu menüleri yazabilirsiniz.Tabi iyi bir Responsive bilgisine sahipseniz. Ben yine de sizlere bir kaç örnek eklemek istiyorum

  1. Mega Menu
  2. Uber Menu(WordPress)
  3. Sky Menu

İlerleyen zamanlar da yazımı güncellemeye devam edeceğim…

Yazar Hakkında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close