Merhaba arkadaşlar,Facebook’un Friendfeed’i satın almasından sonra ün kazanan Tornado web üzerinde sosyal ağ yazmaya çalışan yazılımcıların meraklarını kazanmış durumda.Bunlardan biride benimdir.İtiraf etmeliyim ki php,jquery,sql,mysql,html,css ve diğer yazılım dilleri ile sosyal ağ kodlaması yapılabilir fakat performans ve diğer koşullarda(server a aşırı sorgu gitmesi ya da saniyede bir dom nesnelerini güncelleme gibi) bir çok eksiklikler oluşur.İşte bu safhada yeni web taknolojileri devreye girerek bizlere yardımcı olurlar.
Hiç merak ettiniz mi facebook ve friendfeed ‘de sayfa yenilenmeden entry ler anında sayfaya nasıl düşüyor.İşte bu teknolojiler sayesinde oluyor.
İşte bu teknolojinin adı Tornado. Tornado kısaca; sosyal ağların yapmaları gereken gerçek zamanlı güncellemeleri daha performanslı hale getiren Python tabanlı muazzam bir teknoloji,
yüksek performanslı web sunucusudur.
Frendfeed ekibinin geliştirdiği ve açık kaynak kodlu olan Tornado; aynı anda binlerce bağlantının sağlanması ve bu sayede gerçek zamanlı web hizmetlerinin ideal hale getirilmesi için tasarlanmıştır. Ayrıca diğer yazılmış olan web geliştirme çatılarıyla (Django, webapp, web.py) karşılaştırıldığında ise hız ve aynı anda gerçekleşen bağlantı trafiğiyle başa çıkma özelliği diğerlerine göre 4 kat daha performanslı. Bunlara ek olarak ise, kullanımının diğer çerçevelere göre daha kolay olması ve taslaklar, imzalanmış çerezler, kullanıcı yetkilendirme, yerelleştirme, agresif statik dosya önbellekleme, siteler arası sahtecilik koruması, facebook connect gibi web geliştirmenin en zor kısımlarına dâhi destek sağlaması en önemli avantajlarından.
Artık sadece Linux, Apache, MySQL ve PHP grubuyla Facebook veya FriendFeed gibi sosyal ağları hayata geçirmek mümkün değil. Tornado, Cassandra, Hive (Hadoop üzerine kurulmuştur), memcache, Scribe, Thrift ve bunlar gibi yeni yapılara sahip başka yazılımlar da gerekiyor. Facebook OpenSource programı çerçevesinde bu yararlı yapı parçası da açık kaynak olarak paylaşılmış durumda.
İlerleyen zamanlarım da bu teknoloji hakkında daha fazla makale yayınlamaya çalışacağım.Şimdilik hoşçakalın.

Yazar Hakkında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close