W3c standartları; web’in standartlarını belirleyen bir örgüttür.Bu örgütün temel amacı HTML dilinin devamını sağlamak amacıyla HTML çıktılarının bütün tarayıcılarda ve cihazlarda (PC ve Mobil)aynı çıktıyı vermesini sağlamaktır.Tabi bu standartların korunması hepimiz için iyi olacaktır.Bu standartları getiren kişiler yine bu dillerin devamını sağlamak amacıyla platformlardan bağımsız diller (XML gibi) üretmektedirler.Web sayfalarının arama motorlarında ilk sıralara yükselmesi için etkili faktörlerden biridir.Zira arama motorları W3C standartları ile yapılmış web sitelerine değer vermektedir.W3C standartlarına uygun web sitelerinin boyutları da azaldığı için hızlı yüklenmektedir.
Web sitelerinizin bu standartlara uygunluğunu http://validator.w3.org/ adresinden kontrol ederek görebilirsiniz.Burada sizlere hatalarınızı satırlarıyla beraber vermektedir.Bu şekilde hatalarınıza bakıp gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.Bu hatalar genellikle ,yazılımcıların kullandıkları editörlerden kaynaklı olabiliyor ve kapatılmayan tag’lardan oluşabiliyor.
Bu arada şunu da anlatayım.Web sitelerini kodlama dili olarak ilk önce HTML dili kullanılmıştır fakat 2000 yılında W3C tarafından geliştirilerek XHTML olarak tanımlanmıştır.Bu tanımlama web sitelerini,tarayıcıların daha iyi anlaması için geliştirilmiştir.Bizlerinde hem SEO için hemde hız için bu kurallara uymamız gerekir.
Bu standartları http://www.w3.org/TR/ sitesinden takip edebilirsiniz ve yeni kodlarınız da bunlara dikkat edebilirsiniz.Ben sizlere bunlardan bir kaç tane anlatmaya çalışayım.

  • -Arama motorlarını bilgilendirmek amacıyla linklere title ve alt etiketleri vermeliyiz.
  • -Kullandığınız tag’lar küçük harfli olmalıdır.Mesela WİDTH yerine width kullanılmalıdır.
  • -Kullandığınız parametreler tırnak içinde kullanılmalıdır.Mesela width=100px yerine width=”100px” kullanılmalıdır.
  • -Kodlarla resim eklerken kodunu kullanırız fakat burada şuna dikkat etmemiz gerekir.”/>” den önce boşluk bırakılmasına dikkat etmemiz gerekir.

Yazar Hakkında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close