Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 yıldır web notlarımı ve gerekli bazı dosyalarımı sizlerin hizmetine ücretsiz sunmaktaydım. Bu süre zarfında makalelerim çeyrek milyon(250.000) defa okundu ve 1000’e yakın dosyam da sitemden indirildi.Ayrıca bir çok kişiye ücretsiz destek de sundum.Fakat bu kadar paylaşımdan sonra reklam gelirlerinin hiçte iyi olmadığını görüp adsense ve bumerang reklamlarımı kapatıp paylaşımlarım için mobil ödeme ile gelir sağlamayı düşünüyorum.Bu şekilde hak eden kişiler bilgi sahibi olabilecek ve kalite artacak diye düşünmekteyim.
Makalelerim yine ücretsiz hatta bazı paylaşımlarım da ücretsiz olacak fakat emek verdiğim ve başka bir yerde nadiren bulunan dosyalarım ya da bu paylaşımı aldıktan sonra ticari bir kazanç sağlayabileceğiniz dosyalarım dan mobil ödeme alacağımı bildirmek istedim.Hatta bazı arkadaşlarımın artık soru sormaktan çok iş yaptırmak istediği konularda da mobil ödeme talebim olacak.
Google Analiytics sonucu hangi kelimelerde arandığımı bildiğim ve web sitemde bütün ayak izlerini takip ettiğim için böyle bir karar aldım.Sitemi sıklıkla takip eden arkadaşlarıma ve ziyaretçilerime önemle duyurulur.Peki hangi dosyalar mobil ödemeli olacak:

 • box2D ile ilgili dosyalar(fizik motoru)
 • jquery eklenti(plugin) video dersler
 • Flash oyunlar ve video anlatımlar
 • As3 video dersler

Yukarıda saydığım derslerin bazılarının İngilizce-Türkçe çevirilerini yapmaktayım,videolar için baya vakit harcamaktayım ve bu bilgileri makale haline çevirmek için emek vermekteyim.Eğer bu uygulamalara değer verenler olursa bilgimi bu şekilde paylaşmayı uygun buldum.
Web sitemi sürekli takip eden %50’lik(200 kişi) bir ziyaretçi kitlem olduğunu biliyorum ve bu ziyaretçiler imden de bu yazının altına yorumlarını bekliyorum.Ayrıca başka tür istekleriniz olursa da bunları da paylaşmaktan memnun olurum.Saygılar
Mahmut Aydın

Yazar Hakkında

5 Yorum

 1. mahmut bey öncelikle iyi akşamlar dilerim açıkçası böyle bir karar almanız beni biraz üzdü sizin sitenizi yaklaşık 1 yıldır sıkı bir şekilde takip ediyorum şahsen reklam gelirleri ile ilgili böyle bir sıkıntınız olduğunu bilseydim ben arkadaşlarıma sadece sizin reklamlarınızı tavsiye edebilirdim böyle bir karar almanız beni öğrenmek istediğim konu ile ilgili ücretsiz kaynaklara yönlendireceğini açıkça söylemek isterim ödeme sistemi ile ilgili böyle bir karar almanıza saygı duyuyorum sizde emek harcıyorsunuz karşılığını almak istemeniz tabii ki en doğal hakkınızdır

  bu karardan vazgeçerseniz ben kendi adıma ve samimiyetimle her fırsatta sitenize girip reklamlarınızı tıklayabilir sizin gelir elde etmenize yardımcı olabilirim.

 2. Açıkçası maddi olarak bir sıkıntım yok çünkü blogumun amacı bu değil fakat bazı bilgi nankörü insanların bu kaynaklardan bu şekilde yararlanmasını istiyorum.Arada kurunun yanında yaş da yanıyor ama malesef kararım böyle kalacak.Önümüzde ki dönemde paylaşacağım dosyalarım baya emek verdiğim dosyalar olduğu için hak edenin öğrenmesi gerektiğini savunuyorum.

 3. Merhaba, çok doğru bir karar olduğunu düşünüyorum harcanan emeğin karşılığı olmalı

 4. Selamlar,
  Ara sıra sitenize bakıyorum yararlı bilgilerinizden faydalanıyorum teşekkürler.. 3-4 yıldır as3 ile ilgili çalışmalar yapıyordum fakat bu ara artık bir kenara işin gerçeği bıraktım.. İşte bu durumda sizinde engin tecrübenizden faydalanmak adına sormak isterim .. As3 ile çalışmalar artık gelecek vaadetmiyor diyebilirmiyiz.. Onca çalışmışlığımız berhavamı oldu diye sormak isterdim.. Önerilerinizi bilmek isterdim.. Başarılarınızın devamını dilerim..

  Saygılarımla,

  demiralkanlar@gmail.com

  • As3 gelecek vadetmiyor demek istemem ama sadece bir alanda çalışmak gelecek için pek doğru değil.As3 ve Flash ile eğitim içerikli oyunlar geliştirerek devam etmek zaten bir yere kadar gidiyor.Biraz daha farklı konular ekleyerek kendinizi geliştirmeniz gerekecek.Bilişim de bu her zaman böyledir. En iyi programlama dillerini bilseniz dahi 3-5 yıla kadar popüleritesini bitirecektir.Son olarak sürekli farklı şeyler öğrenmeniz her zaman önemli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu HTML kodlarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close