youtuber

Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda meslek gruplarına bir isim daha eklendi diyebiliriz ve adı “Youtuber”. Peki Youtuber ne demek, kimler Youtuber olabilir, Youtuberlar ne yaparlar, Youtuberlar ne kadar para kazanırlar.

Youtuber » Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi olan Youtube için video içerikler üreten, videoların izlenme oranlarının hesaplanması sonucu belirli reklam gelirleri de elde edebilen ve aynı zamanda bu işi meslek olarak yapan kişilere verilen ad.
Aslında her şey Google’ın Youtube’ı satın alması ile başladı diyebiliriz. Çünkü Google(Adsense) reklamlardan kazandığı parayı şimdi kendi kullanıcıları ile paylaşmak istiyor. Youtube ise Adsense ile beraber çalışarak kazancının bir kısmını Youtube için içerik üretmeye çalışan kişiler ile paylaşıyor. İşte tam bu noktada insanlar Youtube için video çekerek kendilerine ek bir kazanç sağlamak istiyorlar. Tabi bu arada bazı insanlar bu işi çok daha profesyonel yaparak ve popüler konular hakkında videolar çekerek çok büyük paralar elde etmeye başladılar ve böylece Youtuber olayı patladı gitti…

Aslında kendi emeğiniz ile istediğiniz bir konu hakkında çektiğiniz bir videoyu Youtube’a yüklemeniz yeterli. Daha sonra Google Adsense hesabınızı bu videolar ile ilişkilendirip, video ayarlarından bu videolardan para kazanmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bütün bunları yaptıktan sonra geriye kalan izlenme sayılarınızı takip etmek ve kazandığınız paranın 200 TL’ye ulaşınca Youtube’dan ödemenizi talep etmeniz olacak.

Şimdi ilk soru şu: İzlenme başına ne kadar para kazanacağım? Evet bu sorunun cevabında ki paranın net bir karşılığı yok. Çünkü bu videolarınızda yayınlanan reklamların konularından tutun, videolarınızın hangi ülkelerden izlendiğine kadar bir sürü kritere göre değişiyor. Artı olarak videonun dakika olarak uzunluğu da oldukça önemli. Bu uzunluğa bağlı olarak izlenme sürelerinizin ortalama olarak fazla olması da sizlerin para kazanma şansınızı artıracaktır. Ama illa bir rakam isterseniz, 1000 gösterimde 1$’da kazanan var daha fazlasını kazananlar da var. Bunların hepsini Youtube Video Yönetici sayfanızda takip edebilirsiniz. İzleyicileriniz AddBlocker gibi reklam engelleyici eklentiler kullanıyorlarsa para kazanma oranınız buna göre düşecektir.

Youtuber olmak aslında çok kolay ama popüler konular seçip kaliteli işler çıkarmalısınız. Bu konular neler olabilir. Örneğin çocuk eğlence videoları olabilir, Oyun videoları olabilir ya da çeşitli komik videolar olabilir. Bu saydıklarım eğlence dünyasına yönelikti. İzlenme rakamlarına bakılırsa eğlence dünyasına yönelik videolar kesinlikle daha fazla izleniyor.

Ancak kendi yeteneğinize göre bu konular değişebilir. Örneğin Yazılım ile ilgili bir konu hakkında 20 tane art arda ders videoları çekebilirsiniz. Ya da olimpiyat sorusu geometri sorularını çözen bir kaç video çekebilirsiniz. Yine hobi olarak yaptığınız bazı işlerle uğraşırken (Yemek tarifleri, marangoz işleri, tamir işleri) bunları video halinde çekerek insanlarla paylaşabilirsiniz. Ama eğitim içerikli videolardan ayda 200 TL kazanırken eğlence içerikli videolardan 5.000 TL ve daha üzerinde kazanmanız içten bile değil.

Sizlere örnek birkaç kanal adresi vermek istiyorum (Sırası önemli değil):

 1. NDNG - Enes Batur
  NDNG – Enes Batur- 10.203.380 Abone
 2. Orkun Işıtmak
  Orkun Işıtmak- 6.408.325 Abone
 3. Ruhi Çenet Videoları
  Ruhi Çenet Videoları – 3.591.537 Abone
 4. FurkanYamanHD
  FurkanYamanHD-3.135.132 Abone
 5. Tonguc Akademi
  Tonguc Akademi- 2.600.524 Abone
 6. Barış Özcan
  Barış Özcan- 2.703.138 Abone

Yukarıda çok kazandığını söylediğimiz arkadaşlar artık kendilerine bu işler için özel ortamlar hazırlamışlar ve videoları bu odalarda üretiyorlar.

Youtuber odası
Youtuber odası

Özel odaların, stüdyoların yanı sıra özel donanımlar ve ekipmanlar mevcut.Mikrofonlar, ses sistemleri, kameralar, ekranlar ve bilgisayarlar…

özel ekipmanlar
özel ekipmanlar

Yazar Hakkında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">

Close